e-pasok
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  PanagiotisP Κυρ Μαρ 09, 2008 2:04 pm

Πολύ καλή η προσπάθεια. Το βασικό σημείο, όμως, που θα κρίνει την
αποτελεσματικότητα ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ. Κι αυτό
γιατί ο μηχανισμός θα νοιώσει να απειλείται από την κίνηση αυτή και θα
προσπαθήσει είτε να την υπονομεύσει,είτε να την απαξιώσει, είτε να την
μπλοκάρει.

Αγαπητέ geKollias έχεις δίκιο. Για τον λόγο αυτό οργανωνόμαστε σε αυτό το φόρουμ ώστε να αποφασίσουμε και όλες τις συντονισμένες κινήσεις μας μαζί. Από εκεί και πέρα οι απόψεις μας θα γράφονται δημοσίως και εδώ και στο dialogos.pasok.gr και θα μπορούν κατ' αρχήν όλοι μέσω του διαδικτύου να λαμβάνουν γνώση για το τι "παίζει". Εδώ και στο dialogos.pasok.gr μπορεί κατ' αρχήν να ενημερωθεί η βάση αλλά και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ από την ιεραρχία του ΠΑΣΟΚ παρακολουθεί τις εξελίξεις και ενδιαφέρεται πραγματικά.

Σιγά σιγά ας γράφουμε ο καθένας αρχικές σκέψεις τις οποίες θεωρεί γόνιμες για όποιο θέμα τον ενδιαφέρει. Η ταξινόμηση των topics μπορεί να γίνει και μετά. Για παράδειγμα εμένα ο παραλογισμός πρόσφατα με άγγιξε όταν έπρεπε να δώσω για το δίπλωμα οδήγησης. Ήταν περίπου στα 1000 Ευρώ!!!! Μα είναι δυνατόν ένα παιδί που είναι ακόμα άνεργος να πρέπει να πληρώσει τόσα πλλά αλλά και να "λαδώσει" για πάρει κάτι που σε ολόκληρο τον πλανήτη θεωρείται αυτονόητο: ένα δίπλωμα οδήγησης! Είχα κάτι γνωστούς που μου έλεγαν κάτι απίστευτα πράγματα για την πολεοδομία. Όσο εμείς δεν οργανωνόμαστε και δεν μιλάμε κάποια μέρα θα μας πνίξει η διαφθορά !!!!!

Απευθύνομαι και σε εσένα Χρήστο και στους υπόλοιπους φίλους και μέλη του ΠΑΣΟΚ που μας διαβάζουν. Πείτε τις σκέψεις που σας βασανίζουν εδώ στο φόρουμ όπου θέλετε και η ταξινόμηση μπορεί να γίνει μετά.

Εσένα που σε άγγιξε η διαφθορά; Εσένα ή τον φίλο σου ή τον γνωστό σου.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  Eleni Κυρ Μαρ 09, 2008 10:20 pm

Φίλοι , Χρήστο και geKollias καλό ξεκίνημα. Αισθάνομαι τους προβληματισμούς σας και τους συμμερίζομαι. Η οργάνωση της διαδικασίας πιστεύω ότι πρέπει να είναι σε δύο επίπεδα. Και διαδικτυακή αλλά και προσωπική επαφή. Θα φροντίσουμε όλοι μαζί και θα θωρακίσουμε την προσπάθεια με κάθε τρόπο. Κάθε προσπάθεια αν δεν έχει εχθρούς τότε μάλλον δεν είναι και πολύ σημαντική. Όσο λοιπόν μας πολεμούν τόσο σιγουρευόμαστε ότι προχωράμε προς την σωστή κατεύθυνση. Δεν φταίνε όμως και οι ίδιοι. Απλώς βλέπουν κάτι καινούργιο και το φοβούνται. Στην πορεία όμως όταν θα βλέπουν την δουλεία μας σιγά-σιγά να ξεδιπλώνεται θα καταλάβουν το σκοπό μας και θα συστρατευτούν μαζί μας πολλοί από αυτούς που σήμερα εναντιώνονται. Νομίζω ότι όλοι έχουμε την επιθυμία η Ελλάδα να βρει ένα τρόπο να βγει από τη κρίση. Παραπονιόμαστε ότι οι άλλοι δεν τα κάνουν καλά αλλά εμείς τους αφήσαμε να μας καταντήσουν έτσι. Αφού λοιπόν ο Παπανδρέου μας δίνει αυτή την ευκαιρία να αυτοοργανωθούμε γιατί να την αφήσουμε να πάει χαμένη.

Ρωτάς πως θα φτάσουμε στην κορυφή. Ένας μόνο δρόμος υπάρχει. Συστηματική και αποτελεσματική δουλειά συντεταγμένη πορεία και υπευθυνότητα. Αν είμαστε σοβαροί και αποτελεσματικοί θα αναγκαστούν να μας ακούσουν είτε το θέλουν είτε όχι. Αλλά και εμείς θα πρέπει να έχουμε κάτι να πούμε πέραν από την καθημερινή γκρίνια και μιζέρια που ανταλλάσουμε μεταξύ μας. Τουλάχιστον να αναδείξουμε τα προβλήματα και να τα φέρουμε στο προσκήνιο. Να αυτό που είπε ο Παναγιώτης για το δίπλωμα, την πολεοδομία και όλα τα άλλα που θα φέρνουν τα άλλα μέλη. Προτείνω να κάνουμε μια ξεχωριστή στήλη να τα ιεραρχούμε και να ζητούμε από όλα τα μέλη να προτείνουν αν έχουν λύσεις γι αυτά.

Eleni

Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  MariosOtabasidis Τρι Μαρ 11, 2008 1:31 pm

Η αυτοργάνωση απαιτεί , καθημερινούς αγώνες , καθημερινή ενημέρωση και συνεχή διάλογο , με γνωστούς , φίλους , συντρόφους και προπαντός απολίτικους και ακομματικούς πολίτες.

Το άνδρο αυτού του αγώνα θα είναι οι Τ.Ο , οι οποίες θα ασχολούνται με μπροστάριδες τους νεολαίους ,με τα προβλήματα της περιοχής . Με συχνές ανακοινώσεις ,οι οποίες θα αναφέρονται σε οργανώσεις διαλόγων και συζητήσεων προβληματισμού , από τις οποίες θα βγαίνει κάποιο συμπέρασμα που θα οδηγεί σε κοινό μέτωπο για την άμεση επίλυση των προβλημάτων της τοπικής αυτοδιοίκησης και των δημοτών.

Η Τ.Ο για τους νέους θα έχει τον ρόλο που έχουν οι υγειής σύνδεσμοι οπαδών (μην παρεξηγήτε την φράση) , δηλαδή , να μπορεί ο νέος να πάει με τους φίλους του να πιει έναν καφέ, να συζητήσει για κάτι που τον απασχολεί πάνω στο κίνημα, σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα του ίντερνετ να μπορεί να μπει στο διαδίκτυο για να ενημερωθεί και να νιώθει ότι η φωνή του ακούγεται!!!

Εδώ και καιρό έχω υιοθετήσει την εξής φράση , "Για όλα υπάρχει τρόπος , αρκεί να το θέλουμε πραγματικά"

Καλό μας Αγώνα!
MariosOtabasidis
MariosOtabasidis

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη-Εύοσμος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Ξεκίνημα

Δημοσίευση  DimKaramitsas Τρι Μαρ 11, 2008 1:55 pm

Η προσπάθεια είναι καλή και πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση.
Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην πορεία μέσα από θέσεις και συναποφάσεις.

DimKaramitsas

Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2008

http://dialogoskoinonia.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  PanagiotisP Τρι Μαρ 11, 2008 9:21 pm

Δημήτρη Καλως ήρθες και καλή σαρακοστή! Ιδέες υπάρχουν, όρεξη υπάρχει, όλα θα τα βρούμε στην πορεία! Έγινε η αρχή αλλά ακόμα σε τεχνικό επίπεδο χρειάζονται μικρο-βελτιώσεις.

Μάριε Καλώς ήρθες!
MariosOtabasidis έγραψε:"Για όλα υπάρχει τρόπος , αρκεί να το θέλουμε πραγματικά"
Έτσι είναι Μάριε!! Πρέπει και εκεί να ενώσουμε τις φωνές μας. Δεν έχουμε συζητήσει ποτέ αλλά αν θυμάμαι καλά κάποτε σε είχα διαβάσει να γράφεις για τους "ταλιμπάν" της πολιτικής και μου άρεσε. Έλεγες αν θυμάμαι καλά οτι ακόμα και όταν διαφωνούμε δε πρέπει να το γυρνάμε σε προσωπικές επιθέσεις και μου άρεσε πολύ. Σημασία έχουν οι θέσεις, οι ιδέες και να μην ποινικοποιούμε πρόσωπα. Ο καθένας μας συμπαθεί ή αντιπαθεί την φυσιογνωμία κάποιου αλλά πάνω από όλα είναι το κοινό συμφέρον και οι θέσεις που πιστεύουμε οτι θα βοηθήσουν τον τόπο.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  MariosOtabasidis Τετ Μαρ 12, 2008 9:49 am

Καλώς σας βρήκα σύντροφοι ,Παναγιώτη συγχαρητήρια για το Φόρουμ και για την κίνηση της διαδικτυακής αυτοργάνωσης.

Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν υγειή σύντροφο ή συντρόφισα!
Ορισμένοι δεν κατανοούν ότι δεν είμαστε οπαδοί ομάδα αλλά κομματικού φορέα με βαριά ιστορία και ότι οι οπαδισμοί υπέρ προσώπων δεν βοηθάνε το κίνημα , γιαυτό τους είπα ταλιμπάν της πολιτικής Laughing .
Έτοιμοι για έκρηξη!!!

Πρέπει να κατανοήσουν ότι οι εποχές που κέρδιζε το ΠαΣοΚ διχασμένο τελιώσανε , αν δεν ενώσουμε όπως είπες τις φωνές μας χαθήκαμε!!!
MariosOtabasidis
MariosOtabasidis

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2008
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη-Εύοσμος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty αυτοοργανωση λοιπόν και όποιος αντέξει

Δημοσίευση  thepos Δευ Μαρ 17, 2008 2:09 am

Χαίρομαι κατ'αρχήν σύντροφοι που υπάρχουν πιό αισιόδοξοι από εμένα για τί νόμιζα ότι ήμουν μόνος.Παρά τις όποιες φοβίες μου για τον τελικό σκοπό θέλω να πιστεύω ότι κάτι καλό θα βγεί.Μόνο να μην απογοητεύσουμε και τους λίγους ρομαντικούς της πολιτικής με μικρότητες.Κατά τα άλλα θα πρέπει αφού κάποια θέματα εξαντληθούν να βρεθούν τρόποι να προωθηθούν και να μην μείνει η όποια προσπάθεια κενό γράμμα και για να καταθέσω και την θετική μου σκέψη θα προτείνω το ΠΑΣΟΚ να διεκδικήσει την πλήρη κωδικοποίηση των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων των πολιτών αλλά και των διαδικασιών σε κάθε υπηρεσία προσβάσιμα από όλους για να μην μπορεί ο κάθε Μανδαρίνος να μας αρνείται το αυτονόητο και να μην χρειαστεί επιτέλους να ξαναλαδώσω.Αν ξέρω θα διεκδικήσω αν δεν ξέρω θα λαδώσω.Στις εφορίες για παράδειγμα ξέρετε ότι δεν υπάρχει πρότυπο ελέγχου βιβλίων και ο κάθε υπάλληλος αυθαίρετα ονομάζει ως λάθος ότι θέλει.Γιαυτό μετά ο έφορος εξίσου αυθάιρετα ανεβάζει ή κατεβάζει το πρόστιμο κατά το δοκούν.Αυτή είναι η επανάσταση του αυτονόητου που δυστυχώς αργεί ακόμη στον τόπο μας.

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  PanagiotisP Δευ Μαρ 17, 2008 2:46 am

Αγαπητέ Thepos καλώς ήρθες!!!
Ήρθες δυναμικά με θετικές παρεμβάσεις και σε χρειαζόμαστε!! Τα σχολιά σου είναι πολύ πρακτικά και καίρια. Ως φόρουμ πρέπει να εκπροσωπηθούμε και από συγκεκριμένες ιδέες. Όλα αυτά που έγραψες εδώ για τις διαδικασίες στις υπηρεσίες κλπ είναι καταπληκτκά. Τέτοιου είδους τις παρεμβάσεις θέλουμε να μας φέρουν προς ψήφιση όλα τα μέλη. Θα σε παρακαλούσαμε αν μπορείς να μεταφέρεις αυτά που είπες εδώ για τις δημόσιες υπηρεσίες όπως είναι προς ψήφιση στην κατηγορία "Συμφωνείς ή Διαφωνείς ΕΔΩ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ". Απλά γράψε μια πρόταση ως περίληψη και άλλη μια προτασούλα ως συμπέρασμα για να έχουμε σταθερή δομή στη σκέψη μας. Δεν θα τα παρουσιάσουμε σε επιστημονικό συνέδριο Very Happy αλλά πρέπει να ξέρουμε σε ποιά συμπεράσματα συμφωνούμε όλοι! Μαζί θα χτίσουμε το ΠΑΣΟΚ και την Ελλάδα!

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Περί αυτοοργάνωσης

Δημοσίευση  thepos Δευ Ιαν 19, 2009 10:24 pm

Θα ήθελα να γράψω,περιμένοντας τις εκλογές κατά το περιμένοντας τον Γκοντό, για την αυτοοργάνωση και των διαφόρων κινδύνων που περικλείει αυτή η ωραία και εύηχη λέξη.
Τι θέλω να πω μ' αυτό και γιατί κάνω αυτό το θέμα τώρα,κινδυνεύοντας να παρεξηγηθώ από κάποιους φίλους.
Ας υποθέσουμε ότι όλοι μας ξαφνικά αποφασίζουμε να αυτοοργανωθούμε.Πως θα το κάνουμε; Έτσι γενικώς και αορίστως χωρίς αρχή μέση και τέλος ή με βάση με κάποιες προϋπάρχουσες προϋποθέσεις και ποιος θα τις βάλει αυτές;
Αν δεν υπάρχουν προϋποθέσεις πως θα μπορέσουμε από την μια να λειτουργήσουμε,αν για παράδειγμα δεν έχουμε την ίδια οπτική και τους ίδιους σκοπούς;Άρα θα διαλυθούμε πριν ξεκινήσουμε και η όλη προσπάθεια θα πάει χαμένη.Φανταστείτε να κινητοποιηθεί όλος ο κόσμος και να γυρίσει πίσω γιατί δεν μπόρεσαν να συνεννοηθούν στα πρώτα στάδια.
θα μπορούσα να αναφέρω πολλές τέτοιες μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες που θα έκαναν το όλο εγχείρημα να αποτύχει.Αυτό είναι και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι δεν συμμετέχουν σε τέτοιες πρωτοβουλίες.Όχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατί δεν ξέρουν που θα τους βγάλουν όλα αυτά.
Για όσους θυμούνται την πρώτη περίοδο του ΠΑΣΟΚ αλλά και αργότερα την μικρότερης δυναμικότητας του ΔΗΚΚΙ θα θυμούνται ότι η αυτοοργάνωση είχε συγκεκριμένους σκοπούς και στόχους να καλύψει και βέβαια τις αντίστοιχες αδυναμίες των δύο κομμάτων μια και τα οικονομικά τους δεν επέτρεπαν άλλου είδους οργανισμών.
Θα αναρωτηθεί κάποιος σίγουρα αν είμαι ενάντια σε τέτοιου είδους πρακτικές.ΟΧΙ.Θα πω απερίφραστα αλλά αυτές θα πρέπει να κατατείνουν προς κάπου,να έχουν έναν σκοπό και έναν στόχο.Τι θέλω να πω για να μην Θεωρητικολογώ αλλά να μιλήσω με ένα πρακτικό παράδειγμα.
Εδώ στο e-pasok ξεκίνησε από τον Παναγιώτη και στην συνέχεια αγκαλιάστηκε από εμένα και από άλλους μια τέτοια ανοιχτή οργάνωση χωρίς αρχηγούς,πρώτους δεύτερους και τρίτους.Αυτό βέβαια έγινε γιατί ο χειριστής ήταν ο Παναγιώτης και φυσικά αυτή ήταν και η θέληση των υπολοίπων εναπομείναντων στο Φόρουμ.
Τι έφταιξε; Θα μπορούσα να απαριθμήσω μερικά απαντώντας και στα προηγούμενα.
1.Η αδυναμία θεσμικής σύνδεσης με το ΠΑΣΟΚ έκανε την αυτόνομη αυτή κοινωνία μας με αδύναμη φωνή απέναντι σε άλλους.
2.Ο προηγούμενος λόγος έκανε πολλούς φίλους και συντρόφους να απογοητευτούν και να φύγουν μια και δεν έβλεπαν πως μπορεί να έχει ανταπόκριση ο αγώνας τους και έψαξαν για άλλες μορφές.
3.Ακριβώς αυτή η έλλειψη ομπρέλας έκανε πολλούς να προσπαθήσουν να πατρονάρουν το φόρουμ είτε με τσιτάτα είτε με ατέλειωτα κατεβατά είτε με το έτσι θέλω και επειδή απέτυχαν έφυγαν γρήγορα.
4.Η ίδια επίσης έλλειψη ήταν που έδωσε την δυνατότητα σε όλους όσους έβλεπαν μια ανεξάρτητη φωνή να γεννιέται να την πολεμήσουν και να την φιμώσουν μια και δημιουργούσε κακό προηγούμενο και αποτελούσε κίνδυνο για τα προσωπικά τους σχέδια.Το μικρό αυτό φόρουμ σε πολλά ξεπέρασε τον εαυτό του και τον ρόλο που οι άλλοι 'θέλαν να παίξει.
Όπως βλέπετε λέω ναι στην αυτοοργάνωση αλλά μέσα σε μια οργανωμένη μορφή δράσης.Αλλιώς ή έχεις τεράστια χρήματα και τα σπαταλάς κάνοντας το κομμάτι σου ή χάνεσαι σιγά-σιγά σαν μια γλυκιά ανάμνηση λίγων ρομαντικών.
Πάντως θα ήθελα και σήμερα ακόμη να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη για την ευκαιρια που μου έδωσε να "ταξιδέψω" με το όνειρό του αλλά και τα άλλα παιδιά που συνταξιδέψαμε μαζί για τόσον καιρό.Άλλωστε όπως είπε και ο ποιητής "και αν την Ιθάκη ποτέ σου δε βρεις να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος".


Έχει επεξεργασθεί από τον/την thepos στις Τρι Ιαν 20, 2009 4:28 pm, 1 φορά

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  PanagiotisP Δευ Ιαν 19, 2009 11:55 pm

Θέλω να προσθέσω κάποια πράγματα στον συλλογισμό σου, στον οποίο κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Κατ' αρχήν κάτι βασικό: δεν γνωρίζουν όλοι τι σημαίνει ο όρος αυτοοργάνωση, ούτε θεωρητικά, ούτε τα πρακτικά πλεονεκτήματα θα μπορούσε να προσφέρει. Μέρος της ευθύνης έχουμε και εμείς που σε ιδεολογικό επίπεδο δεν έχουμε ξεκαθαρίσει πέρα για πέρα με αναλυτικά κείμενα, με συνοπτικά κείμενα, με εικόνες και με παραδείγματα. Δεν το έχουμε διαδώσει. Επιμένω δηλαδή πως χρειάζεται "διαφωτισμός" και να δοθεί χρόνος στην διαδικτυακή κοινότητα ώστε να συζητηθεί πολύ πριν βρεθεί μια κρίσιμη μάζα ενεργών πολιτών που θα το αγκαλιάσουν ως κάτι δικό τους.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι η έλλειψη χρόνου: Η συμμετοχή στα κοινά (έστω και μέσω διαδικτύου) είναι εξαιρετικά χρονοβόρος. Είναι πολύ περισσότερο χρονοβόρος από όσο υπολόγιζα αρχικά. Συνεπώς ενώ συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες λόγω της έλλειψης χρόνου ο καθένας προτιμά να γράψει μια κουβέντα στο μπλογκ του, να σχολιάσει ένα άλλο φιλικό μπλογκ και πιο σπάνια, αν έχει χρόνο ή όρεξη να συμμετέχει σε κάποιο φόρουμ. Έτσι οι μεγάλες συλλογικές προσπάθειες όπως τα φόρουμ γενικά σταματούν να είναι στην "μόδα" και αυτό έχει το τίμημα της μικρής επισκεψιμότητας από τις μηχανές αναζήτησης, την μικρή αναγνωσιμότητα και μικρή συμμετοχή νέων χρηστών.

Για να αποτελέσει το φόρουμ συμβολικό παράδειγμα προς μίμηση, για να μείνει στην επικαιρότητα πιστεύω πως πρέπει να κερδίσουμε έδαφος στους ιδεολογικούς στοχαστές του διαδικτύου, δηλαδή στην μπλογκόσφαιρα, η οποία είναι και ο διαμορφωτής της κοινής γνώμης. Προτείνω να προσπαθήσουμε ώστε (1) να διαδοθεί, να συζητηθεί η ιδέα της συμμετοχικής δημοκρατίας και της αυτοοργάνωσης και (2) να μπει το link και η ιστορία του φόρουμ σιγά σιγά στις σωστές θέσεις ώστε να γνωρίσει ο κόσμος το τι γίνεται εδώ για πρώτη φορά και το τι σημαίνει αυτή η προσπάθεια σε επίπεδο συμβολισμού. Θεωρώ ότι πρακτικά το e-pasok.forumgreek.com είναι ένα σπίρτο, μια φλόγα και δεν μπορεί να γίνει "φωτιά" τόσο γρήγορα. Προσωπικά δεν ξέρω αν έχουμε τις θεωρητικές ή πρακτικές γνώσεις να αντιμετωπίσουμε μια "φωτιά" συμμετοχής στην οποία χωρίς σωστούς κανόνες φοβάμαι ότι θα υπερισχύσουν οι ίδιες παλιές πρακτικές. Προτείνω να συνεχίσουμε την επίλεκτη παρουσία μας εδώ με τους ίδιους ρυθμούς, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Προτείνω να διαδώσουμε σιγά σιγά στην μπλογκόσφαιρα το ταξίδι μας ως μια εναλλακτική ιστορία, ως μια "φλόγα" με συγκεκριμένο μήνυμα. Το χτίσιμο ενός Blogging network είναι και αυτό μια πολύ δύσκολη και χρονοβόρος υπόθεση. Αν το πετύχουμε όμως εξασφαλίζει ασύγκριτα μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Αυτοοργάνωση

Δημοσίευση  thepos Τρι Ιαν 20, 2009 4:49 pm

Συμπληρώνω κάποια ως απάντηση στον παράλληλο διάλογο που εξελίσσεται σε 4 μπλογκ.
Όταν συζητούμε για αυτοοργάνωση αναφερόμαστε κυρίως στον πολιτικό στίβο.Όχι ότι η λέξη δεν καλύπτει και άλλες δραστηριότητες αλλά οι υπόλοιπες καλύπτονται από την έννοια του εθελοντισμού που περιέχει και πρέπει να περιέχει στοιχεία αυτενέργειας και αυτοοργάνωσης.
Άρα λοιπόν όταν συζητούμε για πολιτική ο καθαρισμός των δασών δεν είναι ένα καλό παράδειγμα αν και σαν εθελοντική και εναλλακτική είναι σωστή.
Γιατί κάνω αυτόν τον διαχωρισμό;Είναι απλό φίλοι μου.Η πολιτική πρακτική με έχει διδάξει να είμαι προσεκτικός απέναντι σε όποιον και όποιους μετατρέπουν το γενικό σε ειδικό και το μεγάλο σε μικρό.Πολλές φορές αυτό υποκρύπτει άλλες σκέψεις αλλά και "γκεμπελικού τύπου" πρακτικές και εξηγούμε πάντα από τα προσωπικά μου βιώματα.
Ξεκίνησαν στην Θεσσαλονίκη κάποια "άγνωστα παιδιά" να δημιουργήσουν,ανεξάρτητα ο καθένας, ανοιχτές οργανώσεις οικολογικού προσανατολισμού και επιδιώξεων.Μόλις λοιπόν κατάφεραν να προσελκύσουν κάποια μέλη έκαναν αυτό που θα βρίσκαμε όλοι φυσικό προσπάθησαν να ενωθούν κάτω από κοινούς όρους και μάλιστα κάλεσαν και τα μικρότερα κόμματα της πόλης να συμμετάσχουν όλοι "ισότιμα" σ' αυτήν την προσπάθεια.Τα τοπικά μέσα και όχι μόνο είτε γιατί το πίστεψαν είτε για άλλους λόγους την στήριξαν και έτσι ή όλη προσπάθεια έγινε γνωστή.Το βράδυ λοιπόν της πρώτης συνάντησης αποδείχτηκε ότι η όλη προσπάθεια των αγνώστων αγνών παιδιών που τρέχαν εθελοντικά για την οικολογία κλπ φούμαρα πατρονάρονταν από τα επαγγελματικά στελέχη του ΚΚΕ που βέβαια με αυτό τον τρόπο απέκτησαν μία ακόμη έδρα στις νομαρχιακές και Δημοτικές και περισσότερους ψήφους στις βουλευτικές.
Αυτή ήταν μία μόνο εμπειρία της "αυτόνομης" και ακηδεμόνευτης αυτοοργάνωσης και των οικολογικών αναζητήσεων κάποιων.
Δυστυχώς φίλοι μου κανείς δεν είναι αθώος.

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  PanagiotisP Τρι Ιαν 20, 2009 7:27 pm

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, θα μπορούσα να προσθέσω παρόμοια παραδείγματα και μέσα από τον δικό μας χώρο, αλλά δεν θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις. Συνεπώς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε ως πολιτική αυοοργάνωση. Επιμένεις σε αυτό και έχεις δίκιο. Προτείνω εδώ στο φόρουμ να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, γράψουμε κάποια κείμενα περιληπτικά ή και αναλυτικά και να τα διασώσουμε προς συζήτηση και αλλού πχ σε Blogs.

Καλό θα ήταν να δώσουμε έναν ξεκάθαρο ορισμό για το τι ζητούμε. Προσωπικά θα ήθελα να συμπεριλάβουμε τις παρακάτω ιδέες - "παγίδες":

1. μια πολιτική αυτοοργάνωση πρέπει να είναι ανοιχτή προς όλους. Κλειστές "λέσχες" δεν χωρούν στην δημοκρατία. Ακόμα και οι επιστημονικές αυτοοργανώσεις πρέπει να δέχονται την φωνή όλων των πολιτών που θέλουν να συμμετάσχουν στην κουβέντα.

2. Ο ελάχιστος αριθμός μελών να μην είναι μεγάλος, πχ όχι μεγαλύτερος από 20 (όπως πχ 20 άτομα είναι ο προαπαιτούμενος αριθμός ατόμων για δημιουργία συλλόγου). Σκοπός είναι να μπορεί να ενσωματωθεί η ιδέα της "γειτονιάς" και του "καφενείου" της γειτονιάς μέσα στο κόμμα. Πχ τα Δίκτυα του ΠΑΣΟΚ ήταν μια καλή ιδέα αλλά αν δεν κάνω λάθος απαιτούν τουλάχιστον 50 άτομα. Έτσι δημιουργείται κάτι γενικό και απρόσωπο. Δεν μπορώ να φανταστώ πως πρακτικά θα συννενοηθούν 50 ενεργοί πολίτες.

3. μια αυτοοργάνωση μπορεί να είναι μια ομάδα ατόμων με κοινές ιδέες χωρίς τοπικούς περιορισμός. Φυσικά μπορεί να υπάρξουν και τοπικές αυτοοργανώσεις.

3. Σε όλες τις αυτοοργανώσεις οι τελικές αποφάσεις και τα κείμενα εκπροσώπησης θα επικυρώνονται με την αρχή της πλειοψηφίας από τα μέλη της. Θεωρείται αυτονόητο αλλά μέχρι σήμερα άλλα έχουν δει τα μάτια μας.

4. να μην ορίζονται εκπρόσωποι της αυτοοργάνωσης αλλά κάποιου είδους διαχειριστές με πολύ τυπικές αρμοδιότητες και όχι ουσιαστικές. Θέλει συζήτηση αυτό. Θαυμάζω το γεγονός ότι στον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρ. Αθήνας (ΣΦΙΑ) με απόφαση των φοιτητών δεν ορίζεται κανένας πρόεδρος του συλλόγου παρόλο που είναι ενάντια στο καταστατικό. Το θεωρώ δείγμα πολιτικής ωριμότητας. Ακόμα και σήμερα, στις τοπικές κοινωνίες ο κάθε πολιτικάντης φωνάζει την φαμίλια του να τον ψηφίσει, αναδεικνύεται "μπροστάρης" της παράταξης και συμπαρασύρει τους πάντες στον κατήφορο (ή στον ανήφορο σε σπάνιες περιπτώσεις). Αυτή η λογική πρέπει να σταματήσει. Η αυτοοργάνωση είναι ο θεσμός ευρωπαίων πολιτών, είναι ένας θεσμός του "όλοι για έναν και ένας για όλους". Όποιος έχει χρόνο και μεράκι ας πάρει πρωτοβουλίες και ας ζητήσει για κάθε πρωτοβουλία ξεχωριστά την υποστήριξη των υπολοίπων γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει καμία "καρέκλα" να κυνηγήσει.

5. Ένα άτομο να μπορεί να γράφεται σε πολλές αυτοοργανώσεις του ίδιου πολιτικού χώρου; Για κάποιο καιρό σκεφτόμουν πως όχι για να μην έχει το ίδιο άτομο δικαίωμα ψήφου σε πολλές οργανώσεις. Κατόπιν άλλαξα γνώμη και σκέφτηκα ότι ίσως να μπορεί να γράφεται πχ μέχρι σε 3 αυτοοργανώσεις. Σήμερα έχω καταλήξει ότι χρειάζεται ένα σύνθετο μοντέλο. Πχ Αν κάθε αυτοοργάνωση έχει δημιουργηθεί για ένα συγκεκριμένο σκοπό τότε ένας ενεργός πολίτης μπορεί να θέλει να αγωνιστεί για πολλούς σκοπούς ταυτόχρονα, επομένως να γραφτεί σε πολλές αυτοοργανώσεις. Θα πρέπει όμως να υπάρχει ένα αποδεικτικό στοιχείο ότι πράγματι συμμετέχει ενεργά στις διαβουλεύσεις της αυτοοργάνωσης αλλά μόνο αν θελήσει να συμμετάσχει σε περισσότερες από πχ 3 αυτοοργανώσεις. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί μπορεί για παράδειγμα μια ομάδα κατευθυνόμενων μελών γραφτούν παντού για να επηρεάζουν τις τελικές αποφάσεις χωρίς όμως να συμμετέχουν ενεργά. Από την άλλη όμως ο απλός πολίτης που θέλει να συμμετέχει πιο χαλαρά μέσα σε 1-2 αυτοοργανώσεις δεν πρέπει να προσκομίζει τέτοιου είδους "αποδεικτικά" της παρουσίας του. Δεν ξέρω, αρχικές σκέψεις είναι που καταγράφω στο διαδικτυακό χαρτί.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Αυτοοργάνωση

Δημοσίευση  thepos Πεμ Ιαν 22, 2009 12:07 am

Συμφωνώντας με τα λεγόμενά σου μπορώ να θέσω μια δυο σκέψεις.
1.Μια Α/Ο (αυτοοργάνωση) δεν πρέπει να περιορίζεται στον αριθμό των μελών αλλά σίγουρα το 20 ως κατώτατος είναι καλό.Το 50 το βρίσκω υπερβολικά αισιόδοξο σ' αυτές τις εποχές εκτός αν θέλεις να αποτύχεις(!!!)
2.Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που διαθέτουν χρόνο ακόμη και στο διαδίκτυο για 2-3 ταυτόχρονες και ουσιαστικές συμμετοχές.Έτσι με έναν απαραίτητο αριθμό συμμετοχών ( 75-80% ) καλύπτεις τις περισσότερες περιπτώσεις.
3.Η ύπαρξη ενός κάποιου διοικητικού σχήματος εμένα με βρίσκει σύμφωνο όμως αντί για την διαδικασία των εκλογών προτείνω την εκπεριτροπής συμμετοχής όλων στην διοικητική ομάδα με καθορισμένο χρονικό ορίζοντα,τηρώντας πάντα τα της συμμετοχής, έτσι ώστε όλοι να αναλάβουν υπευθυνότητες αλλά και να έχουν την δυνατότητα να δείξουν και να αποδείξουν τις ικανότητές τους.
4.Ικανοποιώντας και το "εγωιστικό" κομμάτι του εαυτού ο καθένας θα μπορούσαμε (ιδέα ρίχνω) να έχουμε ένα "στέκι μπλογκ αλλά που θα παίζει και το ρόλο ανοιχτού τραπεζιού συνομιλιών.Δηλαδή το κάθε μλογκ που συμμετέχει θα μπορούσε να παίρνει μέρος και σε έναν ευρύτερο διάλογο που θα οργανώνονταν από το "στέκι" αυτό και που βέβαια θα μπορούσε να είναι ανοιχτό και στο κοινό.

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!! Empty Απ: Αυτοοργανωνόμαστε γιατί χανόμαστε!!!

Δημοσίευση  PanagiotisP Πεμ Ιαν 22, 2009 12:51 am

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.
και το τελευταίο ως ιδέα είναι πολύ καλή. Τώρα το πως ακριβώς μπορεί να εφαρμοστεί αυτό πρέπει να το σκεφτούμε λίγο.

Για να μην παρεξηγηθούμε στους αναγνώστες η λέξη "εγωιστικό' που αναφέρεις ως έννοια δεν σχετίζεται με την έννοια της αλαζονείας και του εγωισμού αλλά στην φροϋδική έννοια του "εγώ" μέσα από το οποίο καλλιεργείται το "εμείς". Όπως έχουμε γράψει άλλωστε η συμμετοχή θα είναι με όρους Συμμετοχικής Δημοκρατίας, δηλαδή πάντα ανοιχτή και ισότιμη για ΟΛΟΥΣ όσους ενδιαφέρονται ανά πάσα στιγμή να συμμετάσχουν.

Επίσης να εξηγήσουμε ότι η συζήτησή μας εδώ έχει 2 πτυχές, την θεωρητική (τι ζητούμε θεωρητικά από ένα σύγχρονο κόμμα, τι είναι η αυτοοργάνωση κλπ) και την πρακτική πτυχή (τι από αυτά μπορούμε να εφαρμόσουμε εμείς εδώ και σε ποιο βαθμό).

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης