e-pasok
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Άλλη μια επίκληση για αναβάθμιση του επίσημου φόρουμ του κινήματος

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Άλλη μια επίκληση για αναβάθμιση του επίσημου φόρουμ του κινήματος Empty Άλλη μια επίκληση για αναβάθμιση του επίσημου φόρουμ του κινήματος

Δημοσίευση  PanagiotisP Τρι Σεπ 09, 2008 1:44 am

Μεταφέρω τις ενδιαφέρουσες απόψεις του zangoyan από το επίσημο φόρουμ του κινήματος καθώς και την επίκλησή του για αναβάθμιση
Νομίζω ότι όλοι μας σε τούτο το φόρουμ ξεκινήσαμε λίγο-πολύ με τα ίδια λόγια.

-----------------------------------------------
zangoyan
Θα προσπαθήσω για μια ακόμη φορά, κάτι σαν έκκληση αν θέλετε, να τοποθετήσουμε τα πράγματα σε μια πιο ορθολογικότερη βάση :

1ον Η εικόνα που παρουσιάζει αυτός ο χώρος, με το γενικό τίτλο "χώροι διαλόγου"

Ικανοποιεί κάποιον, που ενδιαφέρεται πραγματικά, για το μέλλον του κόμματος και τη πορεία της ηγεσίας του ; ( http://dialogos.pasok.gr/forum/ )

Σαν πρώτη απάντηση, κάθε καλόπιστος σύντροφος, θα έβλεπε τη χρηστική ανάγκη ενός τέτοιου διαλόγου, με επώνυμα καθοδηγητικά στελέχη του κόμματος, τα οποία να αναλάμβαναν και τη κομματική συνέπεια του διαλόγου.

Κομματική συνέπεια σημαίνει: ότι συζητάμε πάνω στις αρχές και τις εκάστοτε αποφάσεις του κόμματος.

Στηρίζουμε αυτές τις αρχές, τιμούμε και αγωνιζόμαστε όλοι μαζί, για να εφαρμόσουμε το πρόγραμμα μας, το οποίο τώρα σαν αξιωματική αντιπολίτευση, είναι να κοινοποιηθεί και να κοινωνικοποιηθεί όσο περισσότερο γίνεται σε περισσότερους φίλους και μέλη του κόμματος.

Αντικειμενικός σκοπός θα πρέπει να είναι η αυτοκριτική των υπευθύνων του κόμματος και ο απολογισμός των ενεργειών τους.

Χάραξη νέας πορείας, ΔΕΝ νοείται εάν ΔΕΝ απαλλαχθείς από τα λεγόμενα "βαρίδια" του παρελθόντος.

Ο δικός μας ρόλος, εύλογα θα προκύπτει τότε, ως μια καλόπιστη κριτική πάνω σε αυτές τις τοποθετήσεις , θέσεις ή και ενός πολυπόθητου συγγνώμη που κάποιοι που σέβονται το θεσμικό τους ρόλο θα αναλάμβαναν, αφού μας κοίταζαν στα μάτια.

Αυτός ο καθρέπτης και η καθαρή έντιμη ματιά λείπει από αυτό εδώ το χώρο.

Νομίζω ότι ο τίτλος που επέλεξα είναι τουλάχιστον επιτυχής.

2ον Αισθητικά αυτός ο χώρος,

Ικανοποιεί κάποιον, που έχει συμμετάσχει και σε άλλα Forum ;

Τεχνολογικά, αλλά και πρακτικά, η αισθητική και η λειτουργική κατάσταση αυτού του χώρου, είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Τόσα συστήματα ανάπτυξης διατίθενται δωρεάν στο διαδίκτυο phpBB,

βλέπε εδώ http://www.phpbb.com/support/ και εδώ https://www.forumotion.com/

(ούτε ένα Link ΔΕΝ μας επιτρέπει . . . τι να μιλήσω για φωτογραφίες και διασυνδέσεις με video κλπ)

3ον Ας υποθέσουμε ότι τα προαναφερθέντα ΔΕΝ μας επηρεάζουν, γιατί ίσως μας ενδιαφέρει το κείμενο και η επιχειρηματολογία περισσότερο, είδατε εσείς κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα από αυτό το διάλογο ;

Απαντώ και στη συντρόφισσα, MariaKallinikidou, για το "μάθημα δημοκρατίας και την ενημέρωση για τα εσωκομματικά του ΠΑΣΟΚ" που προσπάθησε καλόπιστα, οφείλω να πω, εάν και η ίδια είναι ικανοποιημένη, από την ανταπόκριση των υπευθύνων του κόμματος ;

Προσωπικά θλίβομαι από το νοσηρό τέλμα, που έχει πέσει αυτός ο διάλογος, εδώ κοντά και ένα χρόνο.

Τα ίδια πρόσωπα , μετρημένα στα πέντε δάχτυλα και κάποιοι άλλοι που γυρίζουν από διακοπές, μπορεί να συμπληρώσεις ακόμη μια πεντάδα . . . λύθηκε το πρόβλημα της απαξίωσης, που μας έχουν επιβάλλει . . . από το ΜΗ διάλογο ;

4ον Πρέπει να παραμείνουν ή να διαγραφούν τα θέματα του http://dialogos.pasok.gr/forum/ ;

Αυτό θα έλεγα, ας αποφασίσουν οι διαχειριστές που τα επέλεξαν.

Προσωπικά νομίζω, ότι πρέπει να επανασχεδιαστεί το λειτουργικό περιβάλλον, να επιλεγεί πρόσφατη θεματολογία επικαιρότητας και να συντονίζεται από την υπεύθυνη γραμμή του κόμματος.

Το περιβάλλον αυτό και η ανεξέλεγκτη θεματολογία, μπορεί να ανάγεται φιλοσοφικά, σε μια φιλοσοφία ελεύθερης σκέψης και διαλόγου, αλλά από την άλλη η εικόνα μπάχαλου που επικρατεί χαρακτηρίζει και τη παράλληλη πολυφωνία και απαξίωση της κοινωνίας μας, που ο κομματικός μηχανισμός έπρεπε να αποδείξει και από αυτό το βήμα ότι και οι 5-6 "φωνακλάδες" μπορεί να γίνουν 50-60 και γιατί όχι 500-600 και βάλε . . . ενδιαφερόμενοι φίλοι και μέλη του ΠΑΣΟΚ, με νέες ιδέες , παλιές και "ξεχασμένες" και γιατί ΟΧΙ για συνέπεια και αποτελεσματικότητα ;

Διότι ο διάλογος χρειάζεται "φωνακλάδες" και σκεπτόμενους φίλους, οι οποίοι να αναλαμβάνουν και το κόστος των όσων καταγγέλλουν ή καλόπιστα προτείνουν.

Η μικρή αυτή συμμετοχή, από μόνη της συνηγορεί για ένα κύκλο που έκλεισε (χωρίς ουσιαστική χρηστική αξία να συνεχίσει να υφίσταται ακόμη) και μπορεί να μεταφερθεί από τους παραμένοντες (και επιμένοντες) , σε έναν άλλο χώρο, ο οποίος να πιέσει από εκεί, για ένα πραγματικό - εποικοδομητικό διάλογο και "πίεση" για μεγαλύτερη συμμετοχή.

Πάνω σε αυτά αν κάποιος συμμερίζεται την αγωνία μου, είμαι δεκτός να προχωρήσουμε σε λεπτομέρειες και εισηγήσεις.

ΔΕΝ νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι επί του παρόντος.
-------------------------------------------------------------------

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άλλη μια επίκληση για αναβάθμιση του επίσημου φόρουμ του κινήματος Empty Το φόρουμ

Δημοσίευση  thepos Τρι Σεπ 09, 2008 8:41 pm

Αγαπητοί φίλοι
Αν και γράφω για τρίτη φορά το κομμάτι( με το CHROMA απέτυχα δυο φορές Παναγιώτη) θα θελα να (ξανα)πώ ότι δυστυχώς αποδείχθηκαν κατώτεροι του ρόλου τους.Υπάρχουν άνθρωποι με όρεξη (όπως φαντάζομαι ο Παναγιώτης)που θα μπορούσαν αν τους το ζητούσαν να συνδράμουν κλπ.Ήταν μια κακή εκτίμηση και επιλογή σε έναν χώρο που ο Συνασπισμός "οργώνει" και ίσως εδώ βρίσκεται και η λύση της αιμοραγίας μας.
Υ.Γ Όπως έχω ξαναπεί έχω λίγο χαθεί γιατί η "μάχη" στα ΝΕΑ έχει ανάψει με πολλούς συμμετέχοντες και ακόμη περισσότερους αναγνώστες ήδη είδα τον Χρίστο ελπίζω να δω και άλλους γιατί ο αγώνας έχει πολλά μετερίζια.

thepos

Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης