e-pasok
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας

Δημοσίευση  PanagiotisP Τρι Ιουλ 01, 2008 8:25 pm

Στη σύσταση επιτροπής για την αντιμετώπιση της βίας και της τρομοκρατίας προχωρά ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος έκανε αποδεκτό σχετικό αίτημα του συζύγου της Μπεναζίρ Μπούτο, Ασίφ Αλί Ζαρντάρι.

Ο κύριος Γιώργος Παπανδρέου στο περιθώριο του 23ου Συνεδρίου της οργάνωσης είναι χωριστές συναντήσεις με τον πρόεδρο της Παλαιστινιακής Αρχής, Μαχμούντ Αμπάς, τον υπουργό Εξωτερικών και πρόεδρο του Εργατικού Κόμματος του Ισραήλ, Εχούντ Μπαράκ, ενώ με τη μεσολάβησή του ακολούθησε συνάντηση μεταξύ των δύο ανδρών.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και της Σοσιαλιστικής Διεθνούς συναντήθηκε ακόμη με τον πρόεδρο του Ιράκ Τζαλάλ Ταλαμπανί, τον πρωθυπουργό της Ουγγαρίας, Γκιούλτσανι, τον πρόεδρο της Άνω Δούμας της Ρωσίας, Σεργκέι Μιρόνωφ, τον Ουαλίντ Τζουμπλάτ και τον Ασίφ Αλί Ζαρντάρι.

πηγή: Ναυτεμπορική

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση  enik Τετ Ιουλ 02, 2008 11:06 am

Αγαπητε Παναγιωτη,

Διαβαζοντας τη δημοσιευση της Ναυτεμπορικης που δημοσιευσες, σχεικα με τις εργασιες της Σοσιαλιστικης Διεθνους που διεξαγονται στην Αθηνα, σκεφτηκα μηπως θα ηταν δυνατο να τις παρακολουθησει το φορουμ. Και συγκεκριμενα αν μπορουσες εσυ π.χ. να παρακολουθησεις τη διασκεψη, ως παρατηρητης και ως εκπροσωπος ελληνικου διαδικτυακου φορουμ συμμετοχικης δημοκρατιας.

Νομιζω οτι ειναι μια σκεψη που θα πρεπει να την δεις και ποιες ειναι οι δυνατοτητες να πραΓγματοποιηθουν. Θα ηταν πολυ χρησιμο για ολα τα μελη να εχουν μια αμεση πληροφορηση και οχι οπως μεταδιδονται απο τα διαφορα ΜΜΕ. Εnik

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty Απ: Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας

Δημοσίευση  PanagiotisP Πεμ Ιουλ 03, 2008 12:32 am

Ένη υπομονή,
όλα θα γίνουν με τη σειρά τους. Συνέδρια θα γίνουν και στο μέλλον. Το θέμα είναι να βρούμε τον ρόλο μας σταθερά στο πέρασμα του χρόνου και να ισχρυροποιήσουμε τη παρουσία μας στη βάση. Η κορυφή πηγαίνει πολύ καλά. Εκτιμώ ότι αυτή τη δεδομένη στιγμή δεν έχουμε να προσφέρουμε περισσότερα στο κίνημα ως παρατηρητές. Ο Γ. Παπανδρέου τα είπε πολύ ωραία. Μίλησε με πολύ αληθινές κουβέντες καταδικάζοντας την παγκόσμια τρομο-λαγνεία για "επιβολή" της δημοκρατίας. Είπε χαρακτηριστικά ότι οι ηγέτες πρέπει να εμπνέουν και όχι να επιβάλλονται.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΗΣπ

Δημοσίευση  enik Πεμ Ιουλ 03, 2008 1:33 pm

Παναγιωτη γεια σου,

Τι θα γινει δεν με καταλαβες. Αυτο που προσπαθησα να σου πω ειναι το εξης: Αυτες τις μερες, οπως ολοι ξερουμε, διεξαγεται μια σημαντικη διασκεψη της Σοσιαλιστικης Διεθνους. Τα ελληνικα ΜΜΕ λοιπον μεταδιδουν τα πιο ασημαντα και παραλειπουν τα σημαντικα. Παραδειγμα ολα τα ξενα ειδησεογραφικα πρακτορεια ειχαν ως πρωτη ειδηση τις συνομιλιες των ηγετων Παλαιστινιων και Ισραηλινων (με πρωτοβουλια του Προεδρου της Σ.Δ.) κι εμεις μαθαιναμε οτι εγινα προταση απο τον ΓΑΠ για την τρομοκρατια.(Βλ.δημοσιευση φορουμ).

Επι πλεον αυτο που προτεινα να μπορεσεις να εισαι εκει τις μερες της διασκεψης ως φορουμ, δεν εννοουσα καμια επισημη "εκπροσωπηση" ως παρατηρητης, αλλα απλα ως παρακολουθων τις συζητησεις ως ακροατηριο. Οπως φανταζομαι θα υπηρχαν και αλλοι ως ακροατηριο, ετσι συμβαινει συνηθως στα συνεδρια.

Και επισης λες για τις εισηγησεις του ΓΑΠ, εμεις απο που θα τις πλροφορηθουμε? Απο τα ΜΜΕ? Αντι να αναδημοσιεουμε τις ειδησεις των διαφορων ΜΜΕ (τα οποια ετσι κι αλλοιως τα βρισκουμε στο internet) εν θα ηταν χρησιμο να εχουμε μια πιο αξιοπιστη πληροφορηση?

Φιλικα Enik

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty Απ: Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας

Δημοσίευση  PanagiotisP Πεμ Ιουλ 03, 2008 11:47 pm

Ένη και εγώ θα ήθελα να έχω πρόσβαση σε περισσότερα αυθεντικά νέα. Ως εθελοντής όμως αρκούμαι σε αυτά που μου προσφέρουν και σε αυτά που προσφέρω.

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΗΣ

Δημοσίευση  enik Παρ Ιουλ 04, 2008 10:03 pm

Παναγιωτη,
Τι ειναι αυτα που λες Παναγιωτη. Τι θα πει "αρκουμαι σε αυτα που μου προσφερουν και σε αυτα που προσφερω". Ειναι σκεψεις που θα πρεπει να κανουμε ως στνειδητοι πολιτες. Δεν μιλαμε για "αγαθοεργιες", οι πολιτες απαιτουν τουλαχιστον ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ διαφορετικα υπαρχουν πολλες "δυναμεις" που θα προσπαθησουν να μας ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑ.

Η πολιτικη μας συνειδητοποιηση και μονο ειναι σημαντικο κεφαλαιο στην πορεια για να αλλαξουν καποια πραγματα απαραδεκτα που ζουμε στις μερες μας. Νομιζεις οτι οταν ο ΓΑΠ απευθυνεται στους πολιτες αποτελει μια ασημαντη ενεργεια? Η δυναμη ενος πολιτικου οργανισμου ειναι οι απλοι πολιτες. Και βεβαια και η συμμετοχη τους με οποιονδηποτε τροπο. Ηδη αυτη η συμμετοχη μας στις ηλεκτρονικες σελιδες ενος φορουμ διαλογου, ανοιχτου για τον καθενα, δεν αποτελει πολιτικη πραξη?

Τα οργανωμενα πολιτικα στελεχη και μελη ξερω πολυ καλα ποσο εκτιμουν αυτο το "ανοιγμα στην κοινωνια". Η κοινωνια ειναι αυτη που θα στηριξει τους σκληρους αγωνες που δινουν ο καθενας στο μετεριζι του.

Νομιζεις οτι το να συντασσουμε κατεβατα κειμενα ειναι η μονη πολιτικη ενεργεια που μπορουμε να κανουμε? Η συνειδητη αποδοχη των αποφασεων και προτασεων των πολιτικων μας και του κομματος στο οποιο πιστευουμε ειναι η δικια μας συμμετοχη ως πολιτων.

Ηδη δημερα ανοιγοντας το mail μου βρηκα ενα μηνυμα απο infopasok που με ενημερωνουν για το newsletter των ευρωβουλευτων του ΠΑΣΟΚ.Ειναι μια αυθεντικη πηγη πληροφορησης πολυ σημαντικη για μενα και το εκτιμω πολυ. Αυτο ζηταμε να ενημερωνομαστε σωστα και οχι να μας παραπληροφορουν τα καθε λογης ΜΜΕ.

Φιλικα Ενη

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty Απ: Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας

Δημοσίευση  PanagiotisP Σαβ Ιουλ 05, 2008 12:31 am

Με ρώτησες Ένη, τι εννοώ "αρκουμαι σε αυτα που μου προσφερουν και σε αυτα που προσφερω". Ευχαρίστως να σου εξηγήσω. Όπως σου έχει πει και η Ελένη εδώ δεν μοιράζουμε τίτλους και αξιώματα αλλά ούτε είμαστε στρατός για να μοιράζουμε αγγαρείες. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι σωστό να ζητούμε από τα υπόλοιπα μέλη να απολογούνται καθημερινά για τον τρόπο και τον χρόνο που επιλέγουν να συμμετέχουν στο φόρουμ. Σε καμία περίπτωση δεν έχουμε ανάγκη από νέους επιστάτες. Η προσπάθεια είναι καινοτόμα και πειραματική. Είμαστε ελεύθεροι και ενεργοί πολίτες. Ο καθένας συνεισφέρει όσο μπορεί και όπως μπορεί. Μέχρις εκεί.

Επίσης με ενοχλεί το αρρωστημένο παιχνίδι των πολιτικών εντυπώσεων από όπου και αν προέρχεται και εξηγώ: Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αρχίσει να επαναλαμβάνεται η άσχημη εικόνα που συναντούμε και σε άλλα πολιτικά φόρουμ, στα οποία διεισδύουν δήθεν ιδεολόγοι με άγνωστα κίνητρα, συμμετέχουν ανελλιπώς και κρίνουν τους πάντες και τα πάντα. Γγκρινιάζουν συνεχώς, υποδεικνύοντας στους άλλους τι να κάνουν χωρίς οι ίδιοι να διδάσκουν με το δικό τους παράδειγμα.

Και για να είμαι σαφής Ένη, δεν θέλω να ερμηνεύσω τις προθέσεις σου μέχρι σήμερα, αλλά θα πρέπει γενικά να αρκείσαι σε αυτά που τα άλλα μέλη προσφέρουν στο φόρουμ διότι εδώ είμαστε όλοι ελεύθεροι και δεν επιβάλλουμε σε κανένα τις δικές μας πεποιθήσεις. Έργο ενός εθελοντή Administrator σε μια συλλογική προσπάθεια δεν είναι να κάνει τα πάντα και να απολογείται για τα πάντα αλλά να παρέχει σε τεχνικό επίπεδο τη δυνατότητα για όλους να συμμετέχουν σε όλες τις διαδικασίες αλλά και να διατηρεί το φόρουμ σε ένα ευπρεπές επίπεδο. Θα σου ζητούσα λοιπόν να μην επαναλαμβάνεις αυτή την καταπιεστική συμπεριφορά και στα υπόλοιπα μέλη. Δεν βλέπω κανένα άλλο μέλος του φόρουμ να κάνει συνέχεια υποδείξεις και παρατηρήσεις στους υπόλοιπους και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνεις αυτό. Για παράδειγμα ο Thepos συμμετείχε με πολύ ωραίες ιδέες και άρθρα αλλά για λόγους που δεν γνωρίζω αυτές τις μέρες απουσιάζει. Να του κόψουμε πρόστιμο;

Είναι αρκετό να παρακολουθούμε τις πρωτοβουλίες που παίρνουν οι άλλοι σύντροφοι από μακριά και να απαιτούμε από τους άλλους να απολογηθούν όταν δεν «συμμορφώνονται» στις υποδείξεις μας; Φυσικά στο φόρουμ χρειαζόμαστε την εποικοδομητική κριτική. Πρωταρχικό μέλημα όμως είναι να είμαστε συνετοί ώστε να αναπτυχθεί το φυτώριο των νέων πρωτοβουλιών και ας γίνουν λάθη στην αρχή. Εδώ είμαστε για να τα συζητήσουμε μαζί. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι δημόσιες υπηρεσίες που τελικά έχει επικρατήσει η ευθυνοφοβία και κανένας δεν τολμά να πάρει κάποια δική του πρωτοβουλία.

Τα ιδεολογικά θεμέλια του φόρουμ δεν είναι «κατεβατά» αγαπητή Ένη και θα σου εξηγήσω την διαφορά. Καταθέτουμε ολοκληρωμένες προτάσεις για συγκεκριμένα προβλήματα. Σε αυτό το φόρουμ δεν κάνουμε απλά ανταλλαγή απόψεων και φιλοσοφικές συζητήσεις. Στη δική μας περίπτωση κάθε μέλος έχει δικαίωμα να καταθέσει τη δική του πρόταση και να ζητήσει από τα υπόλοιπα μέλη όχι μόνο τα σχόλια αλλά και την ψήφο τους.

Το παιχνίδι που πρέπει να κερδίσουμε είναι στην μακροβιότητα της προσπάθειάς μας χωρίς γκρίνια και αρνητικότητα. Επιλέξαμε να μην υπάρχει ιεραρχία λογοδοσίας στην ομάδα εθελοντών του e-pasok.forumgreek.com ώστε να ο καθένας μπορεί να συμμετέχει λιγότερο ή περισσότερο αναλόγως το προσωπικό του πρόγραμμα. Δεν είναι υποχρεωτική ή δεσμευτική η συμμετοχή για κανένα και αυτό επιτέλους θα πρέπει να γίνει κατανοητό!

PanagiotisP
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2008
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα

http://web4democracy.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σοσιαλιστική Διεθνής: Σύσταση επιτροπής κατά της τρομοκρατίας Empty ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΘΝΗΣ

Δημοσίευση  enik Κυρ Ιουλ 06, 2008 2:57 pm

η δευτερη φορα που γραφω το κειμενο μου.

Σε απαντηση σου Παναγιωτη θελω να σου επισημανω οτι οποιοσδηποτε καλοπιστος αναγνωστης των κειμενων μου στο φορουμ, κανει τον κοπο να διαβασει ΟΛΑ τα σχολια μου σε ολα τα θεματα θα μπορεσει να κρινει αντικειμενικα αν ευσταθουν οι ανεπιτρεπτες προσβολες που μου απευθυνεις.

Κατ επαναληψη εχω πει οτι δεν αισθανομουν οτι βρισκομαι σε φορουμ "ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ" οπου "μοιραζονται τιτλοι και αξιωματα". Για μενα αυτα ειναι αδιανοητα πραγματα και ακομη δεν καταλαβαινω γιατι επαναλαμβανονται αυτα τα επιχειρηματα. Ειχα την εντυπωση οτι συμμετειχα σε ενα φορουμ διαλογου, με σαφη ιδεολογικο προσανατολισμο στα πλαισια το e-pasok, αλλα που δεν πρεπει να μας αποπροσανατολιζουν οι διαφορες προσωπικες πικριες και εμπειριες. Ολοι εχουμε το παρελθον μας και το παρον μας και παλευουμε, ο καθενας οπως μπορει, για την κοινη προσπαθεια ενα καλυτερswο ΜΕΛΛΟΝ.

Δεν εχω τιποτα να ΠΡΟΣΘΕΣΩ η να ΑΦΑΙΡΕΣΩ σε ολα τα σχολια μου που κατεθεσα κι εδω και στο dialogospasok.gr οπως και στο wikipolitics.

Παναγιωτη σε αφινω στην κριση σου να αξιολογησεις το τελευταιο σου κειμενο προς εμενα. Και να δεις αν τελικα οτι ΟΤΙ εχω γραψει ειναι προς οφελος και του φορουμ αλλα και της ιδεολογιας ολων μας.

Παντως ως προς εμενα αισθανομαι ντροπη να μας απασχολουν αυτα τα θεματα οταν ολη η ελληνικη κοινωνια ταλανιζεται απο μια απιστευτη ανασφαλεια και ακριβεια ζωης και το πολιτικο μας συστημα χρειαζεται τη νηφαλιοτητα των πολιτων γιατι τα παθη παντα ηταν στην ιστορια πολυ κακος συμβουλος.

enik

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης